KONTAKTY A ORDINAČNÍ HODINY
TELEFON:
267 750 311
MOBIL:
605 264 460
KONTAKTY A ORDINAČNÍ HODINY
TELEFON:
267 750 311
MOBIL:
605 264 460
Zácpa
Vzhledem k tomu, že se v poslední době u nás v ordinaci objevilo několik pacientů s tímto problémem, rozhodli jsme se toto téma v krátkosti zpracovat.
Příčiny
Spektrum příčin je poměrně široké. Od idiopatického (vzniklého bez známé příčiny) rozšíření tlustého střeva (megacolon) u koček, přes zácpy způsobené zúžením střeva zvenku (nádory, zlomeniny a špatné srůsty pánve, zvětšená prostata,...), neschopností zaujmout defekační postoj (bolest zad, zlomeniny,...), bolestivostí při kálení (zánět perianálních žláz, kousná a jiná poranění,...), až po problémy vzniklé přímo ve střevě (zhoršená funkce, nevhodná strava).
Projevy
Základním příznakem je menší frekvence stolice (samozřejmě s ohledem na to, že norma je u každého jedince jiná). Postižení jedinci mají tendenci tlačit, zaujímají nahrbený postoj, kočky chované doma navštěvují častěji toaletu.
Někdy se může stát, že trus odchází v menším množství, s vynaložením většího úsilí. Paradoxně může někdy zácpa imitovat průjem, když okolo tuhé zátky ve střevě prochází tekutina.
V těžších a déletrvajících případech se objevuje apatie, nechutenství, bolestivost břicha, zvracení.
Léčba
Dle stupně a intenzity zácpy a celkového zdravotního stavu pacienta je zvolena nejvhodnější terapie. U pacientů, kteří přijímají potravu a nezvrací je vhodná měkká strava s přídavkem vody.
Je možná i perorální palikace laxativ, ale před jejich podáním je nutné zjistit, že průchodnost střeva není omezena jakoukoliv vnější překážkou, že se jedná o prostou zácpu. Rektálně se aplikuje klyzma.
U těžších případů je někdy nutná infuzní terapie (doplnění tekutin a živin u zvířat, která nepřijímají potravu). Vhodná je aplikace antibiotik.
Vždy je ale nutné odstranění primární příčiny zácpy - odstranění nádorů, kastrace v případě zvětšení prostaty, repozice zlomenin pánve, dlouhodobá terapie laxativy u koček s idiopatickým megacolon, dietní opatření,...
Prognóza a prevence
Prognóza je většinou příznivá. Čím menší je rozsah zácpy a kratší trvání, tím lepší. Záleží také na primární příčině zácpy a možnosti jejího odstranění. U koček s idiopatickým megacolon je prognóza spíše nepříznivá.
Předcházet se dá především zácpě způsobené nevhodnou stravou. Obecně se dá říci, že největším problémem jsou v tomto ohledu kosti. Rozhodně nedoporučujeme jejich podávání. I když se “destkrát nic nestane”, neznamená to, že “pojedenácté” nebudeme vašeho mazlíka ošetřovat v ordinaci.
Na závěr nabízíme pro lepší představu několik RTG snímků 4 pacientů se zácpou.
1. Snímek psa (labradorský retrívr), který našel jehněčí kosti po grilování. Zácpa trvala cca týden, pacient byl celkově v dobrém stavu, jídlo přijímal bez potíží. Proto se léčba obešla bez infuzí. Léčen projímadlem a klyzmaty byl asi 3 dny. Trus odešel spontánně. Na snímku je oválem označena oblast žaludku se zbytky rozkousaných kostí.
2. Tento pes (kříženec větších plemen) dostal kosti jako součást krmné dávky. RTG snímek je pořízen v době, kdy zácpa trvala 4 dny.
3. “Westík” měl také příliš velký apetit. Zbaštil celou kalciovou kostičku. Tři dyn poté přišel k nám do ordinace. V tu dobu stále tlačil, ale bez úspěchu. V den příjmu už nežral, byl apatický a schovával se. Byly mu podány infuze, klyzma, antibiotika.
Snímek z dalšího dne. Opět jsme zopakovali léčbu předešlého dne.
Třetí den už byl pacient veselý, sám jedl granule. RTG snímek ukazuje bříško bez zácpy.
4. Poslední pacientka je kočička, které byla zácpa zjištěna náhodou při očkování. Vzhledem k obrovskému rozsahu docházela na kliniku několik dní. Trus byl vybavován i manuálně v sedaci.
Snímek po odstranění většiny trusu. Bohužel se ukázalo, že pacientka trpí tzv. megacolon, zácpy se jí i přes měkkou stravu a projímadla vracely.