KONTAKTY A ORDINAČNÍ HODINY
TELEFON:
267 750 311
MOBIL:
605 264 460
KONTAKTY A ORDINAČNÍ HODINY
TELEFON:
267 750 311
MOBIL:
605 264 460
Neprůchodnost močových cest u kocoura
Na klinice jsme ošetřili kocourka, který se nemohl samovolně vymočit. Příčinou tohoto stavu byl zánět močového měchýře a výskyt struvitových krystalů (urolitiáza) v moči.
Urolitiáza je velmi častým problémem u koček, zvláště pak kocourů, vzhledem k anatomické predispozici (užší a delší močová trubice). Často souvisí s nevhodnou stravou (levné granule a konzervy kupované v supermarketech). Následkem výskytu urolitů může být poté i zánět močového měchýře. Situace ale může být i opačná a primární zánět může být příčinou vzniku urolitů.
Onemocnění může dojít až do stádia úplné neprůchodnosti a ucpání močové trubice močovými krystaly. Tento stav je pro kocourka bolestivý a je nutno ho co nejdříve vyřešit, neboť zanedbání může vést až k trvalému poškození ledvin.
Více o urolitiáze (výskytu močových krystalů) se dovíte zde http://veterinapruhonice.cz/urolitiaza-%28mocove-kameny%29,174.html
Níže Vám nabídneme několik fotografií z průběhu ošetření zmíněného kocourka. U toho několik dní přetrvávalo častější a bolestivé močení (při vyprazdňování mňoukal), majitelé si také všimli výskytu krve pod ocáskem.
Na kliniku byl přivezen v době, kdy cca 12 hodin nemočil vůbec.
Pohmatem bříška byl zjištěn naplněný močový měchýř. Manipulace s bříškem byla pro kocoura nepříjemná a bolestivá.
Po dohodě s majiteli byl pacient ponechán na klinice k ošetření v sedaci.
Poté, co kocourek usnul, mu byl do močového měchýře zaveden katetr. Vzhledem k bolestivosti a také tomu, že bylo nutné postupovat pomalu a postupně proplachovat močovou trubici a dostat se přes zátku z krystalů, by zavádění nebylo možné při plném vědomí kocourka.
katetr
katetr zavedený přes močovou trubici do močového měchýře
pro možnost dlouhodobého bezproblémového odchodu moči byl katetr fixován dvěma stehy
nástroje pro přišití katetru
z močového měchýře bylo přes katetr odsáto asi 50 ml moči vykazující známky zánětu (příměs krve, zápach, změněná barva)
Moč byla vyšetřena diagnostickým papírkem a také pod mikroskopem.
na diagnostickém papírku výskyt bílkovin (zánět) a krve
vzorek moči po odstředění (patrný sediment na dně zkumavky)
mikroskopická analýza (potvrzeny struvitové krystaly)
Dále byla kocourkovi zavedena intravenózní kanyla, neboť bylo nutné větším objemem infuzí pacienta zavodnit a tím usnadnit odchod močových krystalů z močového měchýře.
příprava pacičky k zavedení kanyly - zaškrcení…
...oholení…
...lokální desinfekce
zavedení kanyly
Přes kanylu byl odebrán vzorek krve pro kontrolu a vyloučení možného poškození ledvin, k němuž může dojít zpětným tlakem moči při dlouhodobější neprůchodnosti močových cest. Parametry byly u tohoto pacienta naštěstí naprosto v pořádku.
vzorek krve připravený k analýze
kocourovi byla připojena infuze
Pacient k nám na kliniku docházel po dva dny na infuze, poté jsme odstranili katetr z močového měchýře. Kocourek byl dále schopen močit doma sám. Byla nasazena dieta proti močovým krystalům a pro zvládnutí zánětu také antibiotika.
V rozmezí několika dnů jsme provedli opakované vyšetření moči - stav se nadále zlepšoval.