KONTAKTY A ORDINAČNÍ HODINY


TELEFON:

267 750 311

MOBIL:

605 264 460





po 9 - 17
út  9 - 17
st  9 - 12
čt  9 - 17
pá 9 - 17
so zavřeno
ne zavřeno




ceníme si vašeho i našeho času
proto musí být každý pacient
řádně objednán




banner_facebook.jpg

Legg-Calvé-Perthes


Za tímto záhadným názvem se skrývá onemocnění převážně mladých psů malých plemen. Jedná se o aseptickou nekrózu hlavice stehenní kosti.

 

Příčina tohoto onemocnění není zcela známa, ví se ale, že základem je porucha krvení oblasti hlavice stehenní kosti. Hlavice začne z tohoto důvodu odumírat a objevují se na ní chronické změny vedoucí až k jejímu postupnému rozpadu.

 

Jak již bylo zmíněno výše, toto onemocnění postihuje zejména psy malých a trpasličích plemen (toy pudl, jorkšírský teriér, jezevčík, jack russel teriér,...). Postihuje obě pohlaví ve stejné míře. Onemocnění se objevuje ve věku od 4 do 12 měsíců, nejčastěji kolem 7 měsíců. Patologický proces bývá nejčastěji unilaterální, jen asi v 10-15 % případů postihuje obě pánevní končetiny.

 

Příznakem tohoto onemocnění je kulhání, často zhoršené po zvýšené fyzické námaze, bolestivost v oblasti kyčle, nadlehčování postižené končetiny.

 

Diagnóza je definitivně stanovena na základě rentgenologického vyšetření pacienta, kdy jsou zjištěny změny na hlavici, často také dochází ke zlomenině v oblasti krčku stehenní kosti.

 

Konzervativní terapie spočívající v podávání léků tlumících bolest, případně i kloubní výživy, neřeší problém. Rozpad hlavice tím progreduje, úlomky dráždí vnitřní prostředí kloubu a proces se stává bolestivějším.

 

Onemocnění řeší chirurgický zákrok, při němž je postižená hlavice stehenní kosti zcela odstraněna. Končetinu poté drží ve správné pozici svaly, zpočátku je kyčelní kloub zpevněn vhodnou zevní bandáží. V místě odstraněné hlavice se poté postupně vytváří tzv. pakloub.

 

Samozřejmostí a nutností je vhodná pooperační péče, jež spočívá především v rehabilitaci a přiměřeném pohybu s postupným přidáváním zátěže.

 

Pohyb psa již nikdy nebude zcela bezproblémový, ale včasný chirurgický zákrok a vhodná následná péče umožní vašemu čtyřnohému kamarádovi běhat téměř normálně a hlavně bez bolesti.

 

 

 

Pro bližší představu Vám nabízíme několik snímků z operace, která proběhla u nás na klinice. Pacientkou byla 1 rok stará fenka jorkšírského teriéra.



Na RTG snímku je patrný rozpad hlavice stehenní kosti.

DSC09343 upr.JPG


Operační pole bylo oholeno,...
DSC08939.JPG


...umyto desinfekčním mýdlem...
DSC08940.JPG


...a ošetřeno tekutou desinfekcí.
DSC08942.JPG


Řez byl veden v oblasti nad kyčelním kloubem pomocí kauterového skalpelu pro minimalizaci krvácení v operační ráně.
DSC08944.JPG


Z podkoží byl odebrán kousek tukové tkáně, který byl následně vložen do kyčelní jamky pro snadnější hojení.
DSC08945.JPG


S pomocí rozvěrače byly postupně odpreparovány jednotlivé svalové vrstvy...
DSC08946.JPG


...až ke kloubnímu pouzdru.
DSC08948.JPG


Kloub byl poté otevřen skalpelem a postupně byly vyjímány...
DSC08950.JPG


...fragmenty kloubní hlavice.
DSC08952.JPG


Zde je patrný zbytek kloubní hlavice,...
DSC08956.JPG


...který byl poté vysekán ortopedickým dlátem.
DSC08955.JPG


Odstraněná kloubní hlavice.
DSC08957.JPG


Prázdná kloubní jamka po odstranění poškozené hlavice.
DSC08959.JPG


Na závěr byly sešity všechny svalové vrstvy, kůže a podkoží. Rána byla ošetřena tekutým desinfekčním obvazem a náplastí. Fenečka musí nosit 10 dní límec do vyjmutí stehů.

DSC08960.JPG

 

 

 

 

Veterinární klinika Průhonice: LEGG-CALVÉ-PERTHES

A A A