KONTAKTY A ORDINAČNÍ HODINY


TELEFON:

267 750 311

MOBIL:

605 264 460





po 9 - 17
út  9 - 17
st  9 - 12
čt  9 - 17
pá 9 - 17
so zavřeno
ne zavřeno




ceníme si vašeho i našeho času
proto musí být každý pacient
řádně objednán




banner_facebook.jpg

Nádory mléčné žlázy



Tento typ nádorů je jedním z nejčastěji se vyskytujících u fen i u koček. Častější výskyt je zjišťován u starších zvířat, to ale nevylučuje možnost výskytu i u mladých jedinců.

 

U fen se vyskytují jak benigní (nezhoubné, netvoří metastázy), tak i maligní (zhoubné, tvoří metastázy) nádory. Z benigních jsou to zejména fibroadenom a adenom. K maligním patří především karcinom a adenokarcinom.

 

Metastázy (tzn. nádorová ložiska v dalších orgánech) se tvoří v mízních uzlinách, plicích, játrech, ledvinách, srdci, kostech (dle procenta výskytu seřazeno sestupně). Nádorové buňky jsou do těla roznášeny krví nebo lymfou.

 

U koček se vyskytují převážně maligní nádory, nejčastěji karcinomy.

 

 

 

 

Jak onemocnění poznám?

 

 

Mléčná žláza je lokalizována v podkoží, nádory proto není těžké najít pohmatem, větší i pohledem.

 

Pokud objevíte doma jakoukoliv bouličku na břiše Vaší fenky, neváhejte přijít na kliniku, kde provedeme všechna potřebná vyšetření.

 

Samozřejmostí je kompletní vyšetření celkového zdravotního stavu zvířete (teplota, celková kondice,...). Vzhledem k mléčné žláze nás bude také zajímat hárání, možnost “falešné březosti”,...

Mezi základní patří také důkladné palpační vyšetření mléčné žlázy. Zjišťujeme umístění bouličky, její tvar, velikost, pohyblivost v podkoží, bolestivost, povrchové eroze na kůži, případný sekret vytékající ze struků,...

 

Toto vyšetření nám pomůže odlišit nádory mléčné žlázy od dalších podobných procesů, mezi něž patří například zánět mléčné žlázy, “falešná březost”, absces, hematom, kýla, cysta...

 

Pro definitivní potvrzení diagnózy a bližší zjištění typu nádoru je poté obvykle provedeno cytologické vyšetření (vzorek je odebírán bez sedace pacienta a je ihned po odběru vyhodnocen pod mikroskopem).

 

Při výskytu větších a invazivních nádorů je také provedeno rentgenologické vyšetření, jímž mohou být odhaleny případné metastázy (zejména v plicích).

 

 

 

 

Jaká je léčba?

 

 

Ve většině případů se volí chirurgické řešení. Dle typu a velikosti nádoru, jeho lokalizace a celkového stavu pacienta je pak určen rozsah operace - od pouhého odstranění jednotlivého drobného nádoru až po radikální oboustrannou mastektomii (odstranění obou mléčných lišt při dvou operacích v rozmezí 2-3 týdnů).

 

Pooperační péče spočívá v domácí aplikaci antibiotik, zvíře také musí nosit ochranný límec, aby nedocházelo k olizování operační rány a poškození stehů. Ty jsou poté vytaženy na klinice 10.den po operaci.

 

Ke komplikacím v hojení po operaci většinou nedochází. U operací většího rozsahu se mohou v okolí operační rány vyskytnout hematomy a otoky. U operací prováděných na břiše může otok přecházet i na zadní končetiny. Hematomy i otoky obvykle spontánně mizí a nekomplikují vlastní hojení. Bolestivější mohou být operační rány lokalizované v podpaží a mezinoží (oblasti většího tahu na ránu).

 

Při případném výskytu recidiv se volí opět chirurgické řešení.

 

 

 

 

Existují nějaká preventivní opatření?

 

 

Vliv kastrace u mladých zvířat na nižší výskyt nádorů nebyl spolehlivě prokázán.

 

Riziko výskytu nádorů nezvyšují ani faktory jako březost, věk při prvním hárání, laktace. Jistý vliv může mít opakovaná falešná březost.

 

 

 

 

Na závěr nabízíme několik fotografií pořízěných při radikální unilaterální mastektomii (kompletní jednostranné odstranění celé mléčné lišty).



Příprava operačního pole - oholení, ošetření desinfekčním mýdlem a tekutou desinfekcí…

IMG_0657.JPG

 

...zarouškování.

IMG_0658.JPG

 

Odoperovaná mléčná lišta s patrným nádorem.

IMG_0660.JPG

 

Operační rána je zašita v několika etážích, ošetřena tekutým desinfekčním obvazem…

IMG_0662.JPG

 

...a kryta náplastí.

IMG_0663.JPG

 

Rány je možno krýt také prubanem (“košilkou”).

IMG_0665.JPG

 

 

 


Veterinární klinika Průhonice: NÁDORY MLÉČNÉ ŽLÁZY

A A A