KONTAKTY A ORDINAČNÍ HODINY


TELEFON:

267 750 311

MOBIL:

605 264 460

po 9 - 17
út  9 - 17
st  9 - 12
čt  9 - 17
pá 9 - 17
so zavřeno
ne zavřeno
ceníme si vašeho i našeho času
proto musí být každý pacient
řádně objednán
banner_facebook.jpg

Cheyletielóza

 

 

Kožní parazitární onemocnění psů a koček. Jinak bývá také nazýváno dravčíkovitost, pro typický vzhled na kůži také “pochodující lupy” (walking dandruffs).

 

Původcem je u psů Cheyletiella yasguri (dravčík psí), u koček Cheyletiella blakei (dravčík kočičí).

 

Parazité žijí na povrchu kůže napadeného zvířete a živí se tkáňovým mokem. Jejich velikost se pohybuje mezi 0,2 a 0,8 mm dle aktuálního vývojového stádia. Drobná tenkostěnná vajíčka jsou přilepena v srsti.

 

vajíčka nalepená na srsti

DSC00583.JPG

 

Cheyletiella yasguri (dravčík psí)

DSC00585.JPG

 

 

Typickým projevem onemocnění je povrchová dermatitida (zánět kůže) s nadměrným výskytem lupů, nejčastěji v oblasti hřbetu. Objevuje se také svědění různé intenzity. Nejvýrazněji se parazitóza projevuje u mláďat (až celotělový výskyt), u dospělých zvířat se častěji objevují jen ložiskové kožní změny, někteří jedinci mohou být i bezpříznakovými nosiči.

 

typický projev onemocnění - lupy na hlavě nemocného štěněte (výskyt byl u tohoto pacienta v podstatě celotělový)

DSC00589.JPG

 

 

Onemocnění je velmi snadno přenosné, zejména v místech s větší koncentrací zvířat (chovatelské stanice, výstavy, zvířecí hotely,...).

Dravčíci mohou napadnout i člověka, na kůži se vyskytují svědivé “pupínky”. Nejsou ale schopni dokončit vývojový cyklus, proto onemocnění u lidí spontánně vymizí a léčba je pouze symptomatická.

 

Diagnostika onemocnění se opírá zejména o typické klinické projevy. Vhodné je také mikroskopické potvrzení výskytu parazitů. Dravčíci jsou nejčastěji získáni z kůže otiskem na lepicí pásku a ta je poté prohlédnuta pod mikroskopem.

 

Léčba se provádí různými typy antiparazitik (spreje, koupele, spot-on). Prognóza je při použití správné léčby velmi dobrá.

 

 

 


Veterinární klinika Průhonice: CHEYLETIELÓZA

A A A