KONTAKTY A ORDINAČNÍ HODINY


TELEFON:

267 750 311

MOBIL:

605 264 460





po 9 - 17
út  9 - 17
st  9 - 12
čt  9 - 17
pá 9 - 17
so zavřeno
ne zavřeno




ceníme si vašeho i našeho času
proto musí být každý pacient
řádně objednán




banner_facebook.jpg

Jak správně krmit mého psa?

...aneb proč nekoupit granule 10 kg za 200,-



To, čím se před padesáti lety hlouběji zabývali jen dlouholetí kynologové a nadšenci, dnes zaměstnává téměř každého majitele psa. Ze všech stran se na nás hrnou reklamy různých výrobců, kteří tvrdí, že právě jejich granule a konzervy jsou ty nejšťavnatější, nejvoňavější, nejchutnější, prostě nej ve všech směrech.
V krmení vašeho pejska existuje několik směrů, kterými se můžete ubírat. Ještě než si jeden z nich zvolíte, je třeba se zamyslet nad tím, že v otázce své výživy je na vás váš kamarád plně závislý. Měli byste mu tedy poskytnout to nejlepší, co je ve vašich silách.

Zde je několik stručných rad, které vám v tomto výběru snad trochu pomohou.





komerčně vyráběné diety (granule, konzervy, kapsičky,...)


Jak poznám ty kvalitní?

Dá se říci, že známá značka ještě nemusí znamenat úspěch. Někteří výrobci navíc dělí své výrobky dle kvality a použitých komponent do tzv. řad (superprémiové, prémiové, standardní,...). Zde platí, že čím vyšší řada, tím vyšší kvalita a většinou také cena. Rozhodně ale není dobré řídit se pouze cenou nebo lákavým nápisem na obalu.

Obecně poznáte kvalitní granule tak, že je jejich výrobce dělí do skupin dle váhy vašeho psa (malé, střední, velké, obří plemeno) a dle jeho věku (štěně, dospělý, senior).

Ve složení granulí se můžete orientovat podle toho, v jakém pořadí jsou na obalu vypsány jednotlivé suroviny. Ta, která je na prvním místě ve složení převládá. Je povinností výrobců uvádět suroviny dle množství v sestupném pořadí.

Jak krmit?

U hmotnosti denní dávky je vhodné řídit se doporučením výrobce na obalu (zde uvedena denní krmná dávka, která se při krmení vícekrát denně rozděluje na části). Zároveň je ale třeba přihlédnout k plemeni, aktuální kondici a aktivitě vašeho psa. Tělesnou kondici a případnou nadváhu můžete posoudit i sami. Správně živený pes by měl mít hmatná žebra a páteř. Měl by mít vtažené břicho a při pohledu shora by měla být patrná užší oblast beder. Pes s nadváhou nemá hmatná žebra a páteř, je zde patrné výrazné obalení tukem. Břicho bývá ve stejné nebo nižší úrovni, než hrudník. Podvýživený pes má zřetelně viditelná žebra, páteř, pánevní kosti.

U štěňat platí, že čím je mladší, tím vícekrát během dne musí dostat krmivo. Pokud to vaše časové možnosti dovolí, nebojte se ani krmení čtyřikrát i vícekrát denně. Postupně s věkem štěněte můžete frekvenci krmení snížit až na dvakrát denně u dospělého psa.

U malých plemen je možné krmnou dávku podávat naráz jednou denně. Velká a obří plemena (cca nad 25 kg) je mnohem lepší krmit alespoň dvakrát denně, zejména kvůli možným zdravotním komplikacím po pozření velkého množství krmiva naráz (otočení žaludku).

Vždy platí, že pes by se neměl krmit bezprostředně po fyzické aktivitě, odpočinek po jídle je samozřejmostí (jako prevence možných zdravotních komplikací).


Výhody?

Hlavní předností komerčně vyráběných krmiv je jejich snadná skladovatelnost, trvanlivost a nenáročnost v podávání. Výhodou je také stabilní živinové složení. Pokud zvolená značka krmiva bude vašemu psu vyhovovat, není důvod ji během života měnit (výjimkou jsou samozřejmě zdravotní potíže, kde je indikována změna stravy, případně přímo léčebná veterinární dieta).
Výhodou suchých krmiv je také částečné odstraňování zubního plaku při kousání.



domácí vaření jídla pro psa


Je další možnou variantou. Klade ale větší požadavky na majitele co do času tak i do vynalézavosti. Je třeba se snažit krmnou dávku co nejvíce vyvážit. Střídat různé varianty, aby bylo živinové složení co nejbohatší. Vždy platí pravidlo, že cokoliv se vaří speciálně pro vašeho mazlíčka, vaří se bez soli a bez koření. To jsou věci, které nám chutnají, ale psu škodí. K masu lze střídat více “příloh” jako jsou rýže, těstoviny, spařené ovesné vločky,... Dále je vhodná vařená mrkev, lze přidat i některé druhy syrového ovoce.


BARF (Bone and Raw Food)


BARF je krmná metoda vycházející z přirozené potravy vlka. Jedná se o krmení syrovým masem, zeleninou, ovocem a mnoha dalšími komponenty... K dietě se přidávají i kosti (velké, hovězí), které pes může okusovat. V naší republice se jedná o metodu nepříliš známou a rozšířenou. Klade vysoké nároky na znalosti a schopnosti majitele krmení správně vyvážit. Je jen na vás, zda na sebe vezmete tak velkou zodpovědnost. Poradit vám jistě může speciální (převážně zahraniční literatura), která se touto problematikou zabývá.


“lidské” jídlo


Rozhodně není ve výživě vašeho psa doporučitelnou variantou. Nejen že je zdraví škodlivé, ale někdy i život ohrožující. Nikdy nepodávejte svému psu syrovou cibuli, čokoládu (zejména hořkou), kakao, hroznové víno,... ty jsou pro něj velmi nebezpečné. Kuřecí, králičí a jiné malé kosti, které se štěpí, také mohou způsobit vážné problémy, které mohou skončit i operací
Sůl a koření psům také výrazně škodí, stejně tak jako tuky a cukry.




U krmení jakoukoliv dietou vždy platí, že pokud se rozhodneme přejít na jiný typ krmení, vždy je třeba přechod postupný. Náhlé změny mohou vyvolat nemalé trávicí potíže.


Je také třeba mít napaměti, že pamlsky a odměny jsou také součástí krmné dávky vašeho psího kamaráda. Proto je nutné to, co pejskovi dáte jako odměnu, odečíst z krmiva, které potom dostane do misky.

Je možné jako odměnu použít i granule, které běžně krmíte, pokud psovi chutnají. Existuje také celá řada dalších výrobků, které slouží přímo k tomuto účelu, ale stejně jako u komerčně vyráběných krmiv je třeba volit jen ty kvalitní.

 

To, jakou kvalitu života bude mít váš pes závisí hlavně a především na vás. Krmení k této kvalitě bezpochyby patří.




V případě jakýchkoliv dalších dotazů se na nás samozřejmě můžete obrátit. Rádi vám poradíme a nabídneme široký výběr diet pro naprostou spokojenost vašeho čtyřnohého kamaráda a vaši.

 

 

Veterinární klinika Průhonice: JAK SPRÁVNĚ KRMIT MÉHO PSA?

A A A