KONTAKTY A ORDINAČNÍ HODINY
TELEFON:
267 750 311
MOBIL:
605 264 460
KONTAKTY A ORDINAČNÍ HODINY
TELEFON:
267 750 311
MOBIL:
605 264 460
Jaro a počátek léta v pohodě
Počasí se, jak se zdá, konečně umoudřilo, sluníčko svítí a láká nás i naše čtyřnohé parťáky ven do přírody. Aby vše proběhlo bez potíží a nemuseli jste putovat z procházky rovnou na veterinu, máme pro Vás několik tipů a rad. Na co si tedy dát pozor?
Klíšťata, blechy
klíště je v sezóně nepřítel číslo jedna
Zde, snad více než jinde, platí, že prevence je základ. Více informací o tom, jak nejlépe bojovat proti nepříjemným ektoparazitům, naleznete zde http://veterinapruhonice.cz/jak-na-zevni-parazity-,155.html.
Může se stát, že i přes ochranu antiparazitiky se klíště přisaje. Obvykle během pár dní působení ektoparazitik již mrtvé samo odpadne. Pokud klíště chcete odstranit, vhodná je speciální pinzeta, kterou ho uchopíte co nejblíže kůži, čímž minimalizujete riziko jeho přetržení.
Pokud chcete mít jistotu, že přisáté klíště nepřenese lymeskou boreliózu, je možné i očkování proti tomuto onemocnění. Více o něm zde http://veterinapruhonice.cz/lymeska-borrelioza,172.html.
Jiný hmyz
včelí bodnutí dovede pěkně potrápit
Také ostaní, zejména bodavý, hmyz může procházku znepříjemnit. Každý zvířecí jedinec reaguje na bodnutí včelou nebo vosou jinak, podobně jako je tomu i u lidí. Roli hraje také místo bodnutí.
Nejdříve je třeba odstranit žihadlo, pokud zůstalo v kůži. Nejvhodnější je ho z povrchu seškrábnout a nikoliv vytahovat, neboť tak byste mohli do ranky vytlačit jed z váčku u žihadla. Postiženou oblast je vhodné chladit a zvíře alespoň 1-2 hodiny po bodnutí hlídat. Reakce mohou být různě intenzivní od mírného otoku v místě vpichu až po anafylaktickou reakci (problémy s dýcháním, neklid, až upadnutí do bezvědomí), která obvykle nastane během několika minut po bodnutí. V případě jakýchkoliv problémů určitě vyhledejte odbornou pomoc.
Jako částečná prevence mohou posloužit přípravky proti blechám a klíšťatům, z nichž některé působí repelentně i proti jinému hmyzu. Ale náhodnému bodnutí se bohužel úplně vyhnout nedá.
Nadměrná zátěž
odpočinek při procházce není žádná ostuda
V zimním období, které procházkám moc nepřeje, mívá pes obvykle méně pohybu. Pokud i ten Váš patří k lenošníkům, kteří strávili zimní období hlavně doma v pelíšku, pohyb určitě zpočátku moc nepřehánějte. Zátěž určitě přidávejte postupně.
Rozumnou mírou zátěže předejdete řadě problémů od svalové únavy a bolestivosti až po zranění v oblasti pohybového aparátu. Nerozcvičené svaly a šlachy jsou náchylnější k natažení až rupturám, pravděpodobnější jsou také podvrtnutí kloubů.
Prochladnutí
s deštěm je třeba počítat
Jaro je v tomto směru asi nejproblematičtější období. Výkyvy teplot jsou poměrně výrazné, první sluníčko také často svádí k tomu nechat psy venku vykoupat nebo Vás na procházce zastihne déšť.
Prochladnutí se může projevovat různě. Psi mohou mít zánět močových cest, jež se projevuje častějším, někdy i bolestivým močením, případně i krví v moči. Mohou trpět kašlem, případně i pohybovými problémy spojenými nejčastěji s postižením nervů v oblasti zad.
Všechny tyto stavy je vhodné řešit návštěvou veteriny a určitě platí, že čím dříve, tím lépe. Potíže, které trvají déle se také obvykle i déle léčí.
Určitě nejvhodnější je ale těmto problémům předejít. To znamená vyvarovat se koupání, při dešti chránit zejména krátkosrstá plemena vhodnou pláštěnkou. Pokud se i přes všechna opatření pejsek namočí, určitě ho nechat doma v teple pořádně vysušit.
Kožní problémy
čistá voda kůži neublíží
Těmto potížím nahrává na jaře také hned několik faktorů.
Zdrojem problémů mohou být pyly a prach, které u citlivých a alergických pejsků mohou způsobit opravdu vážné problémy. Vhodnou prevencí je u těchto jedinců časté koupání v šetrných šamponech, které odstraní na srsti ulpívající alergeny a ty pak nemohou podráždit pokožku.
Záněty kůže bývají nejčastěji spojeny s koupáním psů ve znečištěné vodě. Citliví psi mohou výrazně zareagovat i na relativně čisté vodní toky a nádrže. Je proto vhodné na nic nečekat a ihned po venkovním koupání doma psa vyšamponovat desinfekčním šamponem. Tím předejdete dlouhému a náročnému léčení kožního zánětu, které pak často vyžaduje i celkovou aplikaci antibiotik (injekčně, v tabletách).
Lokální kožní zánět, tzv. hot spot, vzniká často po opakovaném dráždění kůže. Prvotní příčiny jsou různé (v srsti zachycená osina, dráždivý prach, štípnutí hmyzu, drobná ranka,...) a ani si jich nemusíte všimnout. Ale pes o nich ví a dané místo bude buď intenzivně škrábat nebo olizovat. Tím vytváří ideální prostředí pro pomnožení kvasinek a bakterií (vlhko, poškozená svrchní vrstva kůže,...). Dochází k většímu podráždění a svědění a tím více se pes o danou oblast zajímá, t.j. dostane se do tzv. začarovaného kruhu. Opět platí, že čím dříve přijdete na ošetření, tím dříve a snadněji se postižené místo zhojí. Preventivně je zejména třeba zabránit psovi v opakovaném škrábání a olizování postižené oblasti.
Další kožní potíže se mohou objevit v podobě zánětů zvukovodu. Výrazně k tomu přispívá zejména koupání (plavání) a trvalá vlhkost v uchu. Častější jsou v tomto období záněty také u alergických psů, kde souvisí s reakcí kůže na alergeny (pyl, prach,...). Jakmile si pes začne ucho škrábat, třepat hlavou, mít hlavu na stranu, návštěvě veteriny se pravděpodobně nevyhnete. Problémům ale můžete předejít aplikací speciálního ušního čistícího a desinfekčního roztoku vždy po namočení uší při plavání. U alergiků je problém komplexnější a pouze lokální léčba ve zvukovodu bývá nedostačující.
Osiny
rozkvetlá louka může nechat na těle nepříjemný vzkaz v podobě osin
Pokud s pejskem chodíte na procházky do přírody, tento problém asi nelze žádným způsobem eliminovat. Ostré části travin se prostě občas mohou zapíchnout, nejčastěji v oblasti tlapek, ale také kdekoliv jinde na těle, včetně např. zvukovodu nebo oka. Po procházce je určitě vhodné packy a celé tělo prohlédnou a případné (i nezapíchnuté) osiny odstranit.
Pokud se někde i přesto objeví oteklé, zarudlé a bolestivé místo, případně příznaky zánětu zvukovodu nebo výtok z oka, je třeba odborného ošetření a odstranění zapíchnuté osiny, často prováděného v sedaci.