KONTAKTY A ORDINAČNÍ HODINY


TELEFON:

267 750 311

MOBIL:

605 264 460





po 9 - 17
út  9 - 17
st  9 - 12
čt  9 - 17
pá 9 - 17
so zavřeno
ne zavřeno




ceníme si vašeho i našeho času
proto musí být každý pacient
řádně objednán




banner_facebook.jpg

Kočičí rýma



Základními původci onemocnění jsou virus infekční rhinotracheitidy (herpesvirus) a virus kalicivirózy (kalicivirus). V ojedinělých případech se na onemocnění podílí také chlamydie a mykoplazmata. Často se k primární virové přidává i sekundární bakteriální infekce.

 

Typický výskyt tohoto onemocnění je v chovech se špatnou hygienou, útulcích,... V takovýchto podmínkách se nákaza velmi rychle šíří a postihuje až 100% jedinců.




Jak se kočka může nakazit?

 

Oba viry se šíří makrokapénkami (na vzdálenost maximálně 1-2 metry). Vstupní branou infekce jsou nozdry. Přenos se děje od jedinců s akutní infekcí, jedinců bez klinických příznaků v latentní fázi onemocnění, případně od chronických nosičů viru (to je až 80% jedinců, kteří prodělali akutní fázi). Virus infekční rhinotracheitidy je vylučován jen při oslabení imunity chronického nosiče (stres, transport, jiné onemocnění,...), kalicivirus je vylučován neustále.

 

Inkubační doba viru infekční rhinotracheitidy je okolo 7 dnů, kalicivirus má inkubační dobu kratší, trvá kolem 2-4 dnů.

 

Onemocnění se může přenášet také kontaktem s kontaminovanými chovatelskými pomůckami (misky, pelíšky, škrabadla,...).

 

 

 

Jak onemocnění poznám?

 

Infekční rhinotracheitida

 

Infekce má většinou akutní průběh. Na počátku se objevují nechutenství, apatie, vysoká teplota, katarální rinitida (rýma) a zánět spojivek. Výtok z nosu a očí je zpočátku vodový, později se mění (často i vlivem přidružené bakteriální infekce) na hlenový až hlenohnisavý.

 

Postižení jedinci si otírají hlavu o předměty nebo se jinak snaží uvolnit dýchací cesty. Sekret zasychá na nozdrách, vytváří výrazné krusty, objevuje se krvácení z nosu. Spojivky jsou oteklé, může docházet k výhřezu třetího víčka až k zánětu rohovky. Drobné eroze na sliznici dutiny ústní mohou být příčinou nadměrného slinění.

 

U březích koček jsou následkem infekce potraty a odúmrť plodů.

Při silnějších infekcích může dojít i k poškození kostěného podkladu čichového aparátu a vedlejších nosních dutin. Infekční rhinotracheitida sama o sobě nepřechází v zánět plic, k tomu je nutná sekundární bakteriální infekce.

 

 

Kaliciviróza

 

Prvními příznaky jsou apatie, nechutenství, později i horečka. Objevuje se ztížené dýchání. Typické jsou poté změny v dutině ústní, případně v oblasti nozder. Zpočátku se na sliznici objevují drobné puchýřky (nejprve naplněny čirou tekutinou, později krví), které během několika dnů praskají a vytváří hluboké eroze.

 

Objevuje se výtok slin, velmi často s krví. Onemocnění se projevuje celkově zejména zánětem v dutině ústní.

 

Objevuje se nechuť k pohybu, jednak vlivem erozí v meziprstí a na polštářcích končetin, ale také vlivem imunokomplexů (vzniklých přítomností viru), jež se ukládají v kloubech.

 

Kalicivirus může vyvolat i zánět plic.

 

 

 

Kočičí rýma má vážný až fatální průběh pouze u oslabených jedinců (stres, podvýživa, jiné infekční i neinfekční onemocnění, velmi mladá zvířata, úraz, pooperační stavy…).

 

 

 

Dá se onemocnění léčit?

 

Léčba spočívá zejména v tlumení příznaků onemocnění a nespecifické stimulaci imunitního systému pacienta. Součásti terapie je také antibiotická léčba případných sekundárních bakteriálních infekcí.

 

Je třeba pravidelně uvolňovat dýchací cesty a odstraňovat zasychající výtok, případně také vyplachovat nosní a ústní dutinu jemnými desinfekčními roztoky. Vhodná je také stimulace chuti k jídlu a rehydratace pacienta.

 

V těžších případech, kdy zvíře odmítá přirozeně přijímat potravu, je nutná rehydratace infuzemi, výživa je realizována nosojícnovou sondou.




Existuje nějaká ochrana?

 

Vhodnou prevencí je očkování. Jak infekční rhinotracheitida, tak i kaliciviróza jsou součástí běžně očkované kombinované vakcíny (často ještě v kombinaci s panleukopenií, případně i chlamydiózou a kočičí leukémií). Doba vhodná pro očkování koťat vyplývá z nákazové situace, podmínek chovu, odstavu koťat,... Podrobnosti o očkování obecně zde http://veterinapruhonice.cz/kdy-jak-a-proc-ockovat-,145.html.

 

V místech s větší koncentrací koček (větší chovatelská zařízení, zvířecí hotely,...) je základem řádně prováděná desinfekce, oddělení jednotlivých vrhů koťat, karanténa nově příchozích zvířat a vakcinace v náležitých termínech.

 

 


Veterinární klinika Průhonice: KOČIČÍ RÝMA

A A A