KONTAKTY A ORDINAČNÍ HODINY
TELEFON:
267 750 311
MOBIL:
605 264 460
KONTAKTY A ORDINAČNÍ HODINY
TELEFON:
267 750 311
MOBIL:
605 264 460
Urolitiáza (močové kameny)
Toto onemocnění postihuje jak kočky tak psy. Existuje více typů močových kamenů (urolitů), které se liší chemickým složením i mechanismem vzniku.
Mezi nejčastěji se vyskytující řadíme struvit (fosforečnan hořečnato-amonný) a kalciumoxalát, dále se také můžeme setkat s uráty a cystinovými krystaly, další typy jsou méně časté.
I jejich lokalizace v močovém traktu je různá - urolity můžeme najít v ledvinné pávničce, močovodu, močovém měchýři i v močové trubici.
K tomu, aby se mohly krystaly, a následně jejich agregací i urolity, vytvořit, je třeba dosažení určitých podmínek v moči. Mezi rizikové faktory patří:
- vyšší koncentrace krystalotvorných látek
- delší setrvávání moči v močovém traktu (z různých příčin)
- pH vhodné pro tvorbu krystalů
- nukleační centrum (jakýkoliv základ, na němž se začne tvořit krystal)
Mechanismus vzniku
se liší u jednotlivých typů krystalů.
Struvity
typický vzhled struvitového krystalu ve tvaru "víka od rakve"
U psů jejich tvorba ve většině případů souvisí s infekcí v močovém traktu, právě naopak je tomu u koček, kde je na vině nejpravděpodobněji nadměrná hyperosmolalita moči.
Přispívat ke vzniku může také dieta s vyšším obsahem bílkovin.
Vznikají v zásaditém pH.
Kalciumoxaláty
Jak u psů tak i u koček se častěji vyskytují u samců a u starších zvířat.
Krystaly se tvoří, pokud jsou v moči vyčerpány specifické látky, které brání krystalizaci (tzv. inhibitory krystalizace), tvorbě krystalů také napomáhá zpomalený pohyb částic v močovém traktu (zúžení močových cest z různých příčin,...).
Zvýšené množství oxalátů v moči může být způsobeno dědičnou metabolickou poruchou, případně jejich vyšším vstřebáváním ve střevě. Oxaláty jsou také obsaženy v některých potravinách, které by Vaši mazlíčci neměli přijímat, mezi ty patří např. špenát, čaj, čokoláda, kakao.
Zvýšené vylučování vápníku močí je způsobeno jeho primárním nadbytkem v těle, zvýšeným vstřebáváním ve střevě, případně jeho sníženým zpětným zadržováním v těle pomocí ledvin.
Vznik kalciumoxalátové urolitiázy také často souvisí s hyperadrenokorticismem (Cushingovým syndromem).
Krystaly vznikají v neutrálním až kyselém pH.
Uráty (amonium-uráty)
Vyskytují se nejčastěji u dalmatinů a u psů s vážnými jaterními dysfunkcemi (cirhóza, vrozené portosystémové zkraty).
Urát (kyselina močová) vzniká v tělě při běžném metabolismu a je dále rozkládán na další neškodné metabolity. U dalmatinů je vrozená snížená aktivita enzymu měnícího urát na další látky a zároveň jsou jaterní buňky, kde tato změna probíhá, pro urát méně propustné.
Amonný iont je ve zvýšené míře vylučován u psů krmených převážně masem. Zvýšené hladiny mají v těle také jedinci s dysfunkcemi jater. V kombinaci s vylučovaným urátem se poté tvoří obtížně rozpustné krystaly amonium-urátu.
Tvorbě krystalů napomáhá kyselé pH.
Cystin
Urolity se tvoří u psů s poruchou zpětného vstřebávání aminokyselin v ledvinách.
Tvorba je častější u některých plemen (irský teriér, jorkšírský teriér, čivava, baset, jezevčík,...). Více se vyskytuje u mladých zvířat samčího pohlaví.
Tvoří se v kyselé moči.
Příznaky
Projevy urolitiázy závisí především na lokalizaci urolitů.
Pokud se vytvoří v ledvinné pánvičce, může být onemocnění zcela bez příznaků, zvláště pokud je proces pouze jednostranný a urolit není infikován bakteriemi. V případě infekce může dojít k septikémii a stavům s ní spojených - horečce, apatii, nechutenství,... Při oboustranné obstrukci v ledvinné pánvičce může dojít až k chronickému renálnímu selhání.
Urolity lokalizované v močovodech se projevují akutní bolestivostí břicha, výskytem krve v moči, může dojít i k poškození ledvin s příznaky uvedenými výše.
Lokalizace urolitů v močovém měchýři může být také zcela bez příznaků. Častěji ale vzniká zánět a poté u pacienta sledujeme příznaky z něj vyplývající - obtížné, bolestivé a přerušované močení, nucení na močení, inkontinenci. Velmi častý je také výskyt krve v moči. Někdy je možné urolity cítit pohmatem dutiny břišní.
Příznaky spojené s výskytem urolitů v močové trubici jsou podobné lokalizaci v močovém měchýři. Při úplné obstrukci dochází k přeplnění močového měchýře, výrazné bolestivosti při pohmatu dutiny břišní. Pokud není umožněn odtok moči, objevuje se zvracení, slabost, problémy s koordinací až koma. Za 24-72 hodin poté dochází k srdečnímu selhání v důsledku vysokého množství draslíku těle, jež působí kardiotoxicky.
Diagnostika
Je důležité odlišit prostý zánět močových cest a urolitiázu. Příznaky jsou v mnoha ohledech podobné.
V rámci diagnostického postupu se uplatňuje analýza moči, kde jsou často zjištěny krystaly, ty ale samy o sobě nemusí znamenat přítomnost urolitů (močových kamenů). Dále bývá standardně prováděno rentgenologické vyšetření, jehož cílem je zjistit přesnou lokalizaci urolitů, případně jejich počet a velikost. Může být také provedeno vyšetření za pomoci ultrazvuku.
Důležité je stanovení chemického složení urolitu, které je poté základem k volbě vhodné terapie a následného preventivního programu. Typ urolitu nejpřesněji zjistíme jeho přímou mikroskopickou analýzou. Pokud toto není možné, snažíme se typ určit dle dalších informací - pH moči, přítomnosti infekce, vzhledu a zobrazení na RTG, krystalů v moči, plemenné, pohlavní a věkové predispozice.
Terapie a prevence
V základu ji lze rozdělit na chirurgickou a konzervativní.
Volba závisí na typu urolitu, jeho lokalizaci, celkovém stavu pacienta, ochotě majitele spolupracovat a dodržovat podmínky konzervativní terapie,...
Operace je jasnou volbou při úplné obstrukci močové trubice, případně při výskytu nerozpustných kalciumoxalátových urolitů. V ostatních případech je možné volit jak chirurgickou, tak konzervativní metodu.
Konzervativní terapie spočívá v rozpouštění urolitů za pomoci diety a dalších léků, aplikaci antibiotik. Mohou být prováděny také opakované výplachy močového měchýře pro odstranění malých urolitů, které projdou močovou trubicí. Konkrétní postup se liší dle typu močových kamenů.
Vždy je nutné, aby spolupracoval pacient i jeho majitel. Součástí terapie je přísné dodržování dietetických opatření, která pak často přetrvávají doživotně jako prevence opětovného výskytu urolitů.
Zejména u kočiček v rámci prevence urolitiázy také velmi doporučujeme krmení kvalitní potravou. Většina z těch, které nás v ordinaci navštíví s problémy s močovými krystaly, je krmena levnými kapsičkami a konzervami ze supermarketů. Tyto jsou příčinou onemocnění zejména kvůli nevhodnému složení a přisolování, které sice zvyšuje chutnost a oblibu u koček, ale zároveň nevhodně ovlivňuje chemismus moči a tím podporuje rozvoj močových krystalů. Investice do kvalitní výživy se Vám proto v tomto směru jistě vyplatí.
Na závěr několik RTG snímků pacientů s problémy s močením.
kocourek se zánětem močového měchýře a močovými krystaly
urolitiáza v močovém měchýři u fenky
urolitiáza u psů (drobné urolity zachycené v močové trubici u penisové kosti (os penis))