KONTAKTY A ORDINAČNÍ HODINY
TELEFON:
267 750 311
MOBIL:
605 264 460
KONTAKTY A ORDINAČNÍ HODINY
TELEFON:
267 750 311
MOBIL:
605 264 460
Alergie na bleší kousnutí
Jedná se o jedno z nejčastějších kožních onemocnění a zároveň jednu z nejběžnějších alergických reakcí u psů a koček.
Projevuje se jako výrazně svědivý zánět kůže s výskytem papul (pupínky) a krust (strupy), jehož příčinou je neadekvátní imunologická reakce na alergeny obsažené v bleších slinách.
Pro výskyt je typická sezónnost - nejčastěji v létě a na podzim.
Původce
V drtivé většině případů je v našich podmínkách původcem onemocnění blecha kočičí Ctenocephalides felis felis, dále se mohou uplatnit například blecha psí nebo ježčí.
Parazitují pouze dospělé blechy, které se živí výhradně krví. Bleší larvy využívají ke své výživě trus dospělců.
Vývojový cyklus blechy probíhá tzv. proměnou nedokonalou, t.j. z vajíčka se vyvine larva, ta se zakuklí a z kukly se líhne dospělec. Doba trvání celého cyklu závisí především na příznivosti vnějších podmínek (teplota, vlhkost).
Vajíčka nejsou lepkavá, proto ze srsti vypadávají do vnějšího prostředí. K líhnutí larev z vajíček dochází za 1-14 dní, za nevhodných podmínek i později.
Larvy se po vylíhnutí zavrtávají do dek, koberců, matrací,... Při dostatku potravy (bleší trus) a vhodných vnějších podmínkách se třikrát svléknou a poté zakuklí během 10-14 dnů, za nepříznivých podmínek (sucho a vysoká teplota) ale larvy mohou přežít až 7 měsíců.
Dospělé blechy se z kukly líhnou po 5-14 dnech, ale nepříznivé podmínky kukla přečká až 1 rok.
Po vylíhnutí a prvním napití krve začne dospělá samička klást vajíčka. V průměru jich naklade 20 denně, sama přežívá na hostiteli 20-150 dnů. Za normálních příznivých podmínek trvá vývojový cyklus blechy v průměru 21 dnů. Vzhledem k těmto faktům je jedna dospělá oplodněná samička schopná během dvou měsíců zamořit prostředí 20 000 dospělci a 160 000 nedospělými blechami v různém stupni vývoje!
Jak onemocnění poznám?
Onemocnění se nejčastěji objevuje u zvířat mezi 3. a 7. rokem života. Typické je silné svědění a výskyt papul (pupínků), později i krust (strupů).
Další změny si pacient v důsledku silné svědivosti způsobí sám škrábáním, olizováním a vykusováním. Dochází ke ztrátě srsti, při dlouhodobějším dráždění ke ztluštění kůže a jejímu ztmavnutí (hyperpigmentaci). Méně často se může vyvinout také sekundární hlubší zánět kůže.
Svědění po jednom bleším kousnutí může přetrvávat 2-3 týdny.
Kožní změny se typicky objevují na hřbetě (šíří se od kořene ocasu směrem dopředu, často ve tvaru písmene V), na vnitřní a zadní straně stehen, ve slabinách, na krku. Jsou to místa, kde se vyskytuje největší množství dospělých blech a kde je pro napadené zvíře nejsnadnější autotraumatizace (drbáním, olizováním,...). Při velmi silné alergické reakci je postiženo celé tělo.
Onemocnění je třeba odlišit především od dalších alergických (alergie na krmivo,...) a parazitárních onemocnění.
Definitivní diagnóza je většinou stanovena na základě typického průběhu onemocnění, kožních změn a dle nálezu blech nebo blešího trusu.
Léčba
Při velmi silné svědivosti lze podávat léky tlumící svědění (kortikoidy, antihistaminika).
Základem léčby je ale totální likvidace bleší populace. Vždy je důležité mít na paměti, že jediné bleší kousnutí v intervalu 14 dnů je dostatečné k udržování alergické reakce!
Jak na ektoparazity se podrobně dozvíte zde http://veterinapruhonice.cz/jak-na-zevni-parazity-,155.html.
V připadě výskytu alergie na bleší kousnutí je třeba provádět ošetření proti ektoparazitům velmi důsledně. Nejvhodnější jsou v tomto případě přípravky typu spot-on (kapička na kůži), jejichž účinnost je nejlepší a jsou schopny zahubit blěšku ještě před kousnutím. V počátku je možné a vhodné zkrátit interval mezi jednotlivými aplikacemi.
Nedílnou součástí léčby je také likvidace blech a jejich vývojových stádií z prostředí, neboť, jak již bylo zmíněno výše, jednotlivé vývojové stupně jsou v nepříznivých podmínkách schopny přežívat velmi dlouho, s tím je nutno počítat pro spolehlivou likvidaci. Postradatelné věci je vhodné úplně vyhodit, zbytek vyprat, vyluxovat. Vhodné je také použít antiparazitární přípravek určený k likvidaci blech v prostředí.
Prognóza
Projevy alergie se s postupujícím věkem většinou zhoršují. Pokud se ale dodrží správný protibleší program, je prognóza příznivá.
Na závěr nabízíme několik snímků kočičky, která se u nás na klinice pomalu, postupně, ale úspěšně zbavuje následků alergie na bleší kousnutí.
Celotělově prořídlá srst a zarudlá kůže.
Detail papul a mokvavých kožních lézí.
Původce onemocnění - blecha kočičí Ctenocephalides felis felis.