KONTAKTY A ORDINAČNÍ HODINY
TELEFON:
267 750 311
MOBIL:
605 264 460
KONTAKTY A ORDINAČNÍ HODINY
TELEFON:
267 750 311
MOBIL:
605 264 460
Proč čistit psovi zuby?
V posledních letech je ve veterinární medicíně jasně patrný posun směrem od léčení k prevenci. To samozřejmě klade zvýšené nároky na majitele, pro které je dnes pes především společník a přítel. Rádi mu proto dopřejí nějaký ten komfort navíc :-).
K tomuto samozřejmě můžeme přiřadit i péči o zuby.
Nutno ovšem hned úvodem podotknout, že pravidelné čištění nemá pouze zlepšit stav zubů. Zubní plak, potažmo kámen, plný bakterií je nebezpečím pro celý organismus. Bakterie se přes zánětem postižené dásně dostávají do krevního oběhu a mohou způsobit závažné problémy, výjimkou není ani postižení srce nebo ledvin. Zejména proto bychom se měli čištění pečlivě věnovat.
Dopředu se nedá říci, který pes bude mít se zuby problémy. Obvyklejší je ukládání zubního plaku, který později mineralizuje do podoby zubního kamene, u malých plemen psů a u psů krmených převážně měkkou stravou.
Čištění zubů je, jak již bylo zmíněno, zákrok preventivní. Je proto třeba ho provádět ještě předtím, než se vytvoří na zubech kámen, tedy odstraňovat neustále se ukládající zubní plak.
Dávám psovi pochoutky a tyčinky na čištění zubů, stačí to?
Nedá se říci, že by tyto prostředky byly zcela bez efektu. Stejně tak jako je výhodou krmení suchými granulemi, které také mají jistý mechanický efekt na otěr plaku ze zubů vašeho pejska. Ovšem poctivé čištění v pravém slova smyslu nenahradí.
Jak správně čistit?
Podstatou čištění zubů u psů, stejně tak jako u lidí, je mechanický efekt kartáčku. Toto nelze ničím nahradit a ostatní prostředky (tyčinky, pasta, ústní voda, prášek na krmivo) jsou spíše metodami podpůrnými. Z vlastní zkušenosti víme, že žvýkačka nenahradí pořádné ranní vyčištění zubů.
Existují speciální kartáčky pro psy, které se navlékají na prst a manipulace v tlamě je s nimi pak snadnější. Použít samozřejmě můžete i “lidský“ kartáček. Vždy ale platí, že štětiny by měly být co nejměkčí, aby nedocházelo k traumatizaci sliznice v tlamě psa.
Pokud není Váš pes ochoten akceptovat jakýkoliv kartáček, můžete zkusit alternativu v podobě gázy namotané na prst. Pejska si v ideálním případě nacouvejte zadečkem k sobě, pak se Vám bude pohodlněji čistit.
Použití zubní pasty je třešničkou na dortu celého procesu čištění. V současné době existují speciální zubní pasty pro zvířata, které mají obvykle lákavé příchutě a obsahují enzymy, které čištění vylepší. Rozhodně by se neměly používat lidské zubní pasty, jež svým složením výrazně dráždí trávicí aparát psa a mohou vyvolat nemalé problémy.
Interval čištění je jen na Vás. Ideální stav je čištění každý den, dostačující obvykle bývá alespoň dvakrát týdně.
Již vzniklý zubní kámen nemůžete domácím čištěním dokonale odstranit a je navíc místem, kde se dále snadněji ukládá nový bakteriální plak. V takovém případě je nutný zákrok na klinice, kdy je pejsek sedován (šetrněji než celková enestezie používaná např. pro operaci v dutině břišní) a zubní kámen je odstraněn ultrazvukem. Po zákroku se můžete směle vrhnout do preventivního čištění. I tak je ale někdy nutné za čas znovu odstranit vzniklý kámen. Rozhodně se ale pravidelným čištěním prodlouží interval mezi těmito zákroky.
Kdy s čištěním začít?
S čištěním zubů můžete začít už u malého štěňátka. Zde není hlavním cílem vyčistit “mléčné” zuby, které budou stejně nahrazeny chrupem trvalým. Jde hlavně o to, zvyknout psa na to, že kartáček v tlamě je něco naprosto normální. Čištění v pozdějším věku už pak bude hlavně zábava a ne souboj...
Existují nějaké jiné alternativy?
Jak již bylo zmíněno výše, na trhu je velké množství dalších výrobků, které čištění pomohou.
Preparáty na přírodní bázi v podobě prášku, který se denně sype na krmivo mají poměrně dobrý čistící efekt a jsou schopny v některých případech již vzniklý zubní kámen odstranit. Zejména jejich preventivní používání (ještě před vytvořením zubního kamene) je doporučitelné.
Tekuté přípravky, které se aplikují do misky s vodou, zlepší celkovou hygienu dutiny ústní, ale již vytvořený kámen neodstraní.
O použití zubních past už bylo pojednáno výše.
Pochoutky odstraňující zubní plak mají také jistý efekt, ale ze zmíněných metod se na čištění podílí jen okrajově.
Obdobná pravidla samozřejmě platí i pro péči o zuby u koček. Ty asi budete muset k čištění kartáčkem více přemlouvat, ale určitě se Vám to s trochou trpělivosti podaří. Pokud ne, můžete samozřejmě použít některou z výše zmíněných alternativ.
Nezbývá než Vám a Vašemu čtyřnožci držet pěsti, aby se pro Vás čištění zubů stalo zábavou a běžnou součástí života. K šetrnému odstranění zubního kamene ultrazvukem se samozřejmě můžete u nás na klinice objednat.