KONTAKTY A ORDINAČNÍ HODINY
TELEFON:
267 750 311
MOBIL:
605 264 460
KONTAKTY A ORDINAČNÍ HODINY
TELEFON:
267 750 311
MOBIL:
605 264 460
Máme doma štěně...
Příchod nového štěňátka domů je vždy spojen s řadou dotazů. Alespoň na některé z nich se Vám pokusíme odpovědět a zpříjemnit a zjednodušit tak příchod nového člena do rodiny.
Kdy a za jakých podmínek si vzít štěně od chovatele?
Štěňátko by mělo být u fenky alespoň do věku 8 týdnů. Ještě před tím, než si budete nového kamaráda odvážet domů, je vhodné se zajet na štěňátka podívat. Pokud se Vám cokoliv jakýmkoliv způsobem nezamlouvá, je lepší zvážit, zda štěně od tohoto chovatale opravdu chcete.
Prostředí by mělo být čisté, štěňátka by měla mít možnost volného pohybu (nejen zavřená v kotci). Mláďata by měla být hravá a aktivní, bez příznaků nemocí. Měla by být pravidelně odčervována a také by měla mít, před odchodem k Vám, za sebou první očkování proti psince a parvoviróze (provádí se v 6 týdnech věku).
Krmení
Když si štěně přinesete domů, je dobré zpočátku krmit stejnou dietou, jakou bylo krmeno u chovatele. Samotný přesun je pro zvířátko stres a pokud by se k němu přidala ještě změna krmení, mohlo by to vyústit až v průjmy a další zažívací potíže. Po pár dnech můžete začít postupně přecházet na novou dietu. To znamená přimíchávat nové jídlo v postupně se zvyšujících dávkách k původnímu, původního naopak ubírat.
Ideálem jsou pro Vašeho mazlíčka kvalitní granule určené speciálně pro štěňata, ve kterých jsou veškeré potřebné živiny. S jejich výběrem Vám rádi poradíme.
Více o krmení zde http://veterinapruhonice.cz/jak-spravne-krmit-meho-psa-,124.html
Odčervení
Jak již bylo zmíněno výše, štěňátko by k Vám domů mělo přijít už odčervené. Nicméně tím pro Vás tato starost nekončí, pravidelně musíte odčervovat i vy. Pokud máte už jiného pejska doma, potom se to bude týkat obou společně. Více o správném odčervování zde http://veterinapruhonice.cz/jak-na-vnitrni-parazity-,126.html
Očkování
První očkování, pokud bude štěňátko zdravé, by mělo proběhnout v 6 týdnech věku. Jedná se o kombinaci dvou nemocí - psinky a parvovirózy. Další očkování poté následuje za 3 týdny, to znamená ve věku 9 týdnů. To už pravděpodobně bude probíhat s Vaší účastí. Toto se poté ještě jednou za 3 týdny zopakuje (buď už i se vzteklinou nebo se vzteklina naočkuje až za další cca 3-4 týdny). Více o očkování zde http://veterinapruhonice.cz/kdy-jak-a-proc-ockovat-,145.html
Výchova (socializace)
Nejdůležitější v životě štěněte je období mezi 3 a 13 týdny věku, kdy všechno, co pozná, bere ve svém dalším životě jako naprosto normální. I vzhledem k tomu, že velkou část této doby stráví u původního chovatele, je třeba pečlivě dbát na správný výběr a štěňátka z nevhodných podmínek raději odmítnout.
Když si prcka přinesete domů, je to roztomilá malá kulička, která přímo vybízí k rozmazlování. Ale už zpočátku je třeba stanovit jasná pravidla, díky nimž se budete cítit dobře nejen vy, ale především i štěňátko. Se základními povely, zejména s přivoláním, můžete začít již v tomto věku. Vždy musíte mít na paměti, že forma výuky musí být zábavná, pejsek to stále musí považovat za hru. Poté se nejlépe učí (a to platí nejen u štěňat).
Důležité z hlediska budoucí péče o zdraví je zvykat štěně na veškerou manipulaci, tzn. sahání do tlamičky, na packy, ocásek, prohlížení uší, nošení...
Mělo by si taky zvyknout na transport různými dopravními prostředky, případně na pobyt v přepravce. Tady platí, že cesta i pobyt v přepravce by se měly postupně prodlužovat.
S dalšími dotazy ohledně výchovy Vám rádi poradíme, více zde http://veterinapruhonice.cz/vycvik-psu,122.html
Pohyb
Omezení platí zejména pro štěňata velkých plemen.
Do dokončení růstu (cca 1,5-2 roky věku) se vyvarovat!!!:
- extrémní zátěži (dlouhé tůry, běh u kola)
- skákání, chůzi po schodech
- prudkých startů a brždění (při házení míčku, aportů,...)
- prudkých her a honiček s ostatními psy
Zoubky
Štěně má dočasný chrup, jehož výměna za trvalý začne cca ve věku 4 měsíců a je dokončena do ½ roku věku. Péče o tyto zoubky z hlediska jejich zdraví tedy v podstatě není nutná. I přesto je ale dobré již v útlém věku začít s čištěním zoubků. Jde hlavně o to, aby si štěně zvyklo na manipulaci kartáčkem v tlamičce.
Pokud zoubky do 6 měsíců (včetně) samy nevypadnou (často se to stává u jorkšírků a dalších malých plemen psů), je třeba návštěva na veterině a jejich odstranění.
Více o péči o zoubky zde http://veterinapruhonice.cz/proc-cistit-psovi-zuby-,125.html
Drápy
Jako prevence před přerůstáním drápků slouží jejich pravidelné zastřihávání. Malé štěně obvykle potřebuje zkrátit jen ostrou špičku, která při hrách majitele nepříjemně škrábe, ale i tak je dobré i na tento úkon postupně štěně přivykat. Je to velké plus pro budoucí společný život.
Koupání
Pokud to není nutné, je lepší štěně nekoupat, neboť do půl roku není plně vyvinutá termoregulace, to znamená, že mokré štěňátko velmi rychle nastydne. Pokud se hodně zašpiní a koupání je nevyhnutelné, vždy je třeba použít šetrný šampon pro štěňata a po koupeli drobečka řádně vysušit a nechat odpočinout na teplém místě.
Další dotazy Vám rádi zodpovíme.