KONTAKTY A ORDINAČNÍ HODINY


TELEFON:

267 750 311

MOBIL:

605 264 460





po 9 - 17
út  9 - 17
st  9 - 12
čt  9 - 17
pá 9 - 17
so zavřeno
ne zavřeno




ceníme si vašeho i našeho času
proto musí být každý pacient
řádně objednán




banner_facebook.jpg
  • BCS kočka
    BCS kočka
  • BCS malý pes
    BCS malý pes
  • BCS střední pes
    BCS střední pes
  • BCS velký pes
    BCS velký pes
  • BCS obří pes
    BCS obří pes

Obezita

 

Naše čtyřnohé mazlíčky stále více bereme jako právoplatné členy našich domácností. A stejně tak se o ně staráme. Snažíme se jim dopřát jen to nejlepší od hraček, pelíšků, zdravotní péče až po jídlo.

 

Co se týče krmení, jistě by mělo být kvalitní. O tom, jak krmit Vašeho psa, jsme se již zmínili zde http://veterinapruhonice.cz/jak-spravne-krmit-meho-psa-,124.html. Navíc se kdykoliv během života psa nebo kočky mohou vyskytnout zdravotní problémy, které budou vyžadovat krmení speciálních diet (ledvinná, jaterní, hypoalergenní,...).

 

Ať už ale budete krmit komerční (granule, konzervy), nebo doma připravovanou stravou, případně léčebnou dietou, stále stejně důležitá zůstává optimální dávka pro konkrétního jedince, kterého máte doma.




Je to nemoc?

 

Ano, obezita je nemoc. V jejím důsledku je nadměrně zatěžována většina tělesných systémů. Nesením nadměrné hmotnosti trpí pohybový aparát, zvýšené nároky jsou kladeny také na kardiovaskulární systém, jeho činnost může být postupem času nedostatečná, tím dochází k horšímu prokrvování a následně poškození a zhoršené funkci dalších orgánů (ledviny, játra). Obezita zvyšuje riziko výskytu cukrovky. Obézní zvířata pečují méně o svou srst, což může zhoršovat její kvalitu a způsobovat problémy s kůží.




Jak ji poznám?

 

Není úplně vhodné řídit se pouze hmotností uváděnou ve standardu toho kterého plemene. Každý jedinec je totiž originál a s jinak velkou a stavěnou kostrou.

 

Optimální je hodnocení dle tzv. body condition score (BCS) viz obrázky vpravo. Zkráceně se dá říci, že by měla být hmatná páteř a žebra (ta by se měla dát pohmatem spočítat), ale nikoliv viditelná.




Jaké jsou její příčiny?

 

V drtivé většině případů je na vině nadbytečný příjem energie v potravě, případně její nedostatečný výdej.

 

Často jsou to dvě strany jedné mince. Zvíře dlouhodobě překrmované má problémy s pohybem (bolesti kloubů, dechová nedostatečnost,...). A opačně, pro zvíře nedostatečně aktivní a málo stimulované majitelem (hra, výcvik, psí sporty,...) se stane zábavou především jídlo.

 

Na vině mohou být i jiná onemocnění, nejčastěji endokrinologická (hypotyreóza,...).

 

Kastrace ovlivňuje vznik obezity jen nepřímo. Změna hormonálních poměrů má určitý vliv, ale ne zásadní. Zvířata po kastraci se obvykle lehce zklidní, tím se logicky sníží potřeba přijaté energie. Ale žádný jedinec nepřibírá jen tak “ze vzduchu”. Je jen třeba po operaci rozumně korigovat krmnou dávku a případně se zaměřit na zvýšení pohybové aktivity.




Jak se obezity zbavit?

 

Rešení velmi úzce souvisí s příčinami problému. To znamená, že základní možnosti jsou dvě - redukce krmné dávky, případně zvýšení výdeje energie.

 

Krmná dávka

 

Je vhodné přejít na jeden typ krmiva kvůli přehlednosti krmné dávky. Ideální jsou granule, neboť se snadno odvažují a mají konstantní složení. Obecně se dá říci, že z vařené stravy se přibírá snadněji. Vhodná je také redukce množství pamlsků. Pokud už je použijete, je třeba o ně snížit dávku krmiva, kterou zvíře dostane do misky.

 

Ideální frekvence krmení je alespoň dvakrát denně, čímž se u hubnoucího jedince snižuje pocit hladu. Je také možné ranní polovinu krmné dávky ještě rozdělit a část z ní krmit v průběhu dne jako odměnu při výcviku.

 

Volba krmiva závisí na stupni obezity. Ta s označením Light slouží spíše ke snadnějšímu udržování dosažené ideální hmotnosti. Pro hubnutí obvykle nestačí a je nutné nasadit přímo veterinární dietu zaměřenou na tento zdravotní problém. Je dostupná od více výrobců a předepíše Vám ji Váš veterinář. Její složení je přímo přizpůsobeno pro redukci hmotnosti (vyšší obsah vlákniny, nižší obsah živin).

 

Pohybový režim

 

U zdravých psů je nejjednodušší postupné prodlužování procházek (alespoň třikrát během dne). Pokud je pejsek starší a má problémy s pohybovým aparátem, je vhodným pohybem například plavání. Určitě není vhodné přidávat zátěž náhle, to může způsobit hlavně bolesti koubů (tím spíše u obézních jedinců, kteří nesou větší hmotnost).

 

U koček bývá s pohybovou aktivitou obvykle větší problém. Je možné je stimulovat k pohybu pomocí hraček (laserová ukazovátka, míčky, jiné pohyblivé hračky,...). U kočiček, které si tolik nehrají, je možné je k pohybu přimět alespoň různým rozmístěním misek s jídlem (vyvýšená místa, na šplhadle,...). Případně lze zakoupit speciální misky, ze kterých je nutné potravu získat (bludiště, se šuplíčky,...), čímž se kočička zabaví, vyvíjí aktivitu a tolik toho nesní.



Je-li příčinou obezity konkrétní onemocnění (hormonální dysbalance,...), je vždy nutné řešit primárně toto, nikoliv obezitu, jako jeho následek.




Konkrétní postup potom vždy koresponduje s konkrétním jedincem.

 

Rádi Vám poradíme u nás v ordinaci.




Veterinární klinika Průhonice: OBEZITA

A A A