KONTAKTY A ORDINAČNÍ HODINY


TELEFON:

267 750 311

MOBIL:

605 264 460





po 9 - 17
út  9 - 17
st  9 - 12
čt  9 - 17
pá 9 - 17
so zavřeno
ne zavřeno




ceníme si vašeho i našeho času
proto musí být každý pacient
řádně objednán




banner_facebook.jpg

Nádorová onemocnění

 

 

Ne každá boule nebo výrůstek na těle znamenají nádor

 

Při mazlení a péči o své mazlíčky se může stát, že narazíte na bouličku nebo výrůstek, které na tom místě předtím nebyly. Takový nález Vás může vyděsit, ale ne vždy se nutně musí jednat o nádor. Ten může imitovat hned několik jiných, obvykle příznivějších diagnóz.

 

Obvykle u starších pejsků se občas na kůži vyskytují bradavičky. Bývají nebolestivé, okolí vypadá naprosto normálně, zvětšují se jen pomalu. Takovéto výrůstky je dobré sledovat a pokud by začaly růst, případně byly na místech, kde by si je pejsek/kočička opakovaně zraňovali, je lepší je chirurgicky odstranit. Pro Váš klid je samozřejmě možné udělat cytologické, případně i histologické vyšetření, které definitivně potvrdí nezhoubnost procesu.

 

Dalším nálezem, jež občas může být zaměněn za nádorový růst, je absces, případně hematom. Hematom je krevní výlev pod kůží, může vzniknout např. po tupém nárazu. Nemusí být bolestivý, za několik dní se obvykle sám vstřebá, někdy se může místo, kde se nacházel, vyhojit vazivovou tkání a vzniklý uzlík může později také připomínat nádor. Absces je dutina vyplněná hnisem, může se také spontánně vyhojit, případně zajizvit jako hematom. V některých případech ale může prasknout a jeho obsah být uvolněn.

 

Drobné bouličky v podkoží se mohou objevit i po očkování nebo injekční aplikaci léků. Takové mohou být v prvních dnech bolestivé a nejpozději do měsíce obvykle spontánně vymizí.

 

Drobné kožní reakce dočasně zůstávají také po pokousání hmyzem, po přisátém klíštěti...

 

Kulovité útvary v podkoží jistých oblastí mohou být také zvětšené mízní uzliny. To může samozřejmě signalizovat nádorový proces, ale také například zánět, probíhající v oblasti, která pod příslušné mízní uzliny spadá. Do oblasti zánětu se totiž dostávají buňky imunitního systému a jejich zvýšená produkce je spojena se zvětšením příslušných uzlin. Zvětšení může také znamenat zánět v uzlinách samotných.




Ne každý nádor je vidět

 

Majitelé si obvykle všimnou nádorů, které se více či méně projevují na povrchu těla. Ať už se jedná o nádorové masy rostoucí pod kůží a svou velikostí prominující na povrch nebo o nádorové změny přímo na kůži (změna barvy, struktury, výrůstky,...).

 

Rostoucí nádor ale může způsobovat řadu dalších problémů aniž by byl primárně vidět. K projevům nádorového růstu patří například hubnutí, nechutenství, apatie, zvracení a další trávicí poruchy, problémy s dýcháním, kulhání, nervové příznaky,... Projevy závisí na lokalizaci a typu nádoru a jsou velice variabilní.

 

 

 

Diagnostika

 

V počátcích diagnostika vychází zejména z anamnézy a klinických projevů onemocnění. V této fázi se snažíme potvrdit, případně vyloučit diagnózu nádorového růstu. Další diagnostika se odvíjí dle zjištění při základním klinickém vyšetření.

 

Z nádorů viditelných na povrchu těla se obvykle odebírá vzorek tkáně pro cytologické vyšetření. Nejedná se o náročný zákrok, vše je možné provést za plného vědomí pacienta. V podstatě je proveden malý vpich jehlou (obvykle malá jehla standardně používaná pro očkování) do oblasti změněné tkáně, čímž jsou odebrány buňky, které ulpí v nitru jehly. Tento vzorek je poté speciálně obarven a vyšetřen pod mikroskopem. Specialista je takto schopen rozlišit buňky zdravé od těch, které jsou postiženy nádorovým procesem.

 

Pokud jsou příznaky nespecifické a nádor tzv. není vidět, mohou být použity další diagnostické metody. Obvykle se jedná o zobrazovací diagnostiku, tzn. ultrazvuk, případně rentgen. Ty nám jsou schopny ukázat nádory vnitřních orgánů. Z takto lokalizovaných procesů je poté opět možné odebrat cytologický vzorek, ale odběr jako takový bývá náročnější a je nutná sedace pacienta.

 

Možné je také histologické vyšetření vzorku tkáně. Pro některé nádory jsou zase typické změny v krevním obrazu.

 

Konkrétní diagnostický postup se ale liší dle každého případu.




Možnosti léčby

 

Možností léčby je opět několik a volba se odvíjí opět dle typu a lokalizace nádoru. Možná je i kombinace více léčebných metod.

 

Jednou z možností je chirurgické odstranění nádoru. Je první volbou například u nádorů mléčné žlázy, benigních tukových nádorů v podkoží,...

 

Stejně jako v humánní medicíně, i u zvířat je možné použít chemoterapii. Je využívána např. při léčbě maligního lymfomu, který je jedním z nějčastějších nádorů u psů. Jedná se o opakované dlouhodobé nitrožilní podávání cytostatik, postupuje se podle různých chemoterapeutických protokolů.

 

Samozřejmostí je také podpůrná léčba, tzn. podávání léků tlumících nežádoucí účinky chemoterapeutik, dieta, která omezuje rychlost růstu nádorů,...




Prognóza

 

Závisí zejména na typu nádoru a jeho stádiu. Nelze paušálně říct, že je nepříznivá. Rozhoduje to, zda je nádor zhoubný či nezhoubný, v případě zhoubnosti potom také jednotlivá kritéria malignity. Vždy ale platí, že čím dříve je nádor zdiagnostikován a je zahájena terapie, tím vyšší je šance na vyléčení, případně delší přežití. Proto pokud pozorujete na svém zvířátku jakékoliv příznaky, jež by mohly signalizovat nádorový růst, neváhejte nás navštívit.




Na naší klinice se problematikou diagnostiky a léčby nádorů zabývá specialista - onkolog MVDr. Jan Hraběta, Ph.D.

 

 

 

 

Veterinární klinika Průhonice: NÁDORY - CO O NICH VĚDĚT

A A A