KONTAKTY A ORDINAČNÍ HODINY
TELEFON:
267 750 311
MOBIL:
605 264 460
KONTAKTY A ORDINAČNÍ HODINY
TELEFON:
267 750 311
MOBIL:
605 264 460
Porod
Jak dlouho trvá březost?
- u fenky 63 dní
- u kočičky 58 dní
Jedná se ale o hodnoty průměrné, březost může být až o cca 7 dní kratší i delší.
Odchylky v délce březosti mohou být způsobeny nepřesnostmi v datu zabřeznutí, prodloužená březost bývá obvykle i v případě menšího, případně i velkého počtu plodů, může znamenat i odumření plodu v děloze.
Jaké jsou příznaky blížícího se porodu?
Obvykle dojde několik dní před porodem ke změně chování. Samice mohou vyhledávat soukromí, připravovat si “pelíšek” pro mláďata, některé naopak s blížícím se porodem vyžadují přítomnost majitele.
Objeví se náplň mléčné žlázy, její otok, na dotek bude teplejší než zbytek těla. Občas se mohou objevit i drobné krevní podlitiny, které vznikají z důvodu velkého překrvení mléčné žlázy, které ale také signalizuje blížící se porod.
Několik hodin před porodem se může objevit zrychlené dýchání, neklid, přecházení,...
Co je během porodu patologické?
- viditelné porodní bolesti po dobu 5 hodin bez vypuzení prvního plodu
- intenzivní kontrakce po dobu 30 minut bez vypuzení plodu
- výtok zelených plodových vod bez vypuzení plodu (zelená plodová voda znamená, že došlo
k odloučení placenty a tedy plod přestal být zásobován kyslíkem z matčiny krve)
- interval mezi štěňaty/koťaty delší než 2 hodiny při viditelných silných kontrakcích
- interval od posledního narozeného štěněte delší než 6 hodin bez přítomnosti kontrakcí (u koček až 12-24 hodin)
- patologický výtok (hnisavý,...), velké množství vytékající krve
- celkové narušení zdravotního stavu, příznaky intoxikace,...
- celková doba porodu více než 24 hodin
Co sledovat během porodu?
Měli byste alespoň přibližně sledovat výše zmíněné intervaly. Pokud fenka/kočička přestane mít například po 2 prvních narozených mláďatech kontrakce, začne se věnovat již narozeným nebo dokonce usne, a vy máte pocit, že porod už nebude pokračovat, není to nic, kvůli čemu byste měli mít strach. Jak je již zmíněno výše, fenečka může takto odpočívat během porodu i 6 hodin, kočička dokonce déle.
Pokud budou dané intervaly delší, bude pravděpodobně třeba vyhledat odbornou pomoc. Stejně jako u dalších zmíněných patologií.
Dále je dobré počítat porozená štěňata/koťata a placenty. Jejich počty musí souhlasit. Neboť někdy se může stát, že placenta zůstane v děloze. Takovou placentu je poté nutno vyjmout.
Narozená mláďata by se měla živě zajímat o okolí, vyhledávat struky. Pokud se takto nechovají a mají zjevné zdravotní potíže, bude také nutné vyhledat veterinární pomoc.
Patologie porodu může mít řadu příčin. Od špatné polohy plodu v porodních cestách po vyčerpání matky dlouhým porodem. Pokud se Vám tedy cokoliv jeví jako abnormální, neváhejte nás kontaktovat. Rádi Vám pomůžeme.