KONTAKTY A ORDINAČNÍ HODINY


TELEFON:

267 750 311

MOBIL:

605 264 460





po 9 - 17
út  9 - 17
st  9 - 12
čt  9 - 17
pá 9 - 17
so zavřeno
ne zavřeno




ceníme si vašeho i našeho času
proto musí být každý pacient
řádně objednán




banner_facebook.jpg

Infekční peritonitida koček (felinní infekční peritonitida, FIP)


Jedná se o virové onemocnění koček obvykle nižších věkových kategorií. Vyznačuje se obvykle letálním průběhem a minimální šancí na vyléčení.

 

Vzhledem k tomu, že se na naší klinice v poslední době vyskytlo již několik pacientů s FIP rádi bychom Vás s tímto onemocněním blíže seznámili.




Jak se kočička může nakazit?

 

Nejčastěji se kočička nakazí přímým kontaktem se skrytým přenašečem. To je infikované zvíře bez rozvinutých klinických příznaků. V takovéto fázi onemocnění může být zvíře několik měsíců až let.

 

Přenos infekce se může uskutečnit i nepřímo (misky, prostředí, ve kterém se pohybovalo infikované zvíře,...). V prostředí může virus přetrvávat až 7 týdnů.




Jak onemocnění poznám?

 

Typicky se vyskytuje u koček do 2 let věku, obvykle mladších 1 roku. Klinické příznaky se liší dle dvou forem onemocnění, tzv. efuzivní (vlhká) a neefuzivní (suchá). O rozvinutí konkrétní formy onemocnění rozhoduje výkonnost imunitního systému.

 

Prvními spolehlivými příznaky efuzivní formy jsou nechutenství a horečky, jež přetrvávají i po dlouhodobé léčbě antibiotiky. Časté bývá také nebolestivé zvětšování břicha (kvůli tvořícímu se výpotku). Mohou se objevit také zvracení, průjem, žloutenka a zánět slinivky břišní. Občas se vyskytují také potíže s dýcháním (namáhavé dýchání, někdy s otevřenou tlamou), které jsou zapříčiněny tvorbou výpotku v hrudníku.

 

Pro neefuzivní formu jsou typické nervové příznaky (problémy s chůzí, kývání hlavou do stran, křeče,...) a změny na očích (zánět spojivek, přivírání víček, krvácení, zánět a srůsty v přední oční komoře). Pacienti bývají vyhublí a vykazují postižení více vnitřních orgánů.

 

U některých pacientů se může objevovat kombinace příznaků obou forem onemocnění.

 

Na veterině lze ještě udělat vyšetření krve, při němž mohou být zjištěny další typické změny. Možné je udělat i imunologický test, ten ale jen potvrdí nebo vyvrátí setkání zvířete se skupinou virů, do níž patří i původce FIP. Diagnózu tudíž nelze stanovit jen na základě tohoto testu.

 

Konečná diagnóza je obvykle stanovena na základě klinických příznaků a nálezu z běžného hematologického a biochemického vyšetření krve.

 

 

 

Dá se onemocnění léčit?

 

Terapie je vždy jen podpůrná a mírní klinické příznaky onemocnění. Každopádně připadá v úvahu jen u zvířat v relativně dobré fyzické kondici. I tak ale zlepšení dosáhneme jen u zhruba 10% pacientů. Tato léčba spočívá v opakovaném odsávání výpotku, infuzích, umělé výživě pacienta sondou, případně transfuzích a aplikaci antibiotik. Pravidelně je také prováděno kontrolní vyšetření krve.

 

I přes podpůrnou léčbu je prognóza klinicky manifestované formy onemocnění vždy nepříznivá. Pacient s rozvinutou efuzivní formou přežívá obvykle 2-4 týdny, s neefuzivní formou 2-6 měsíců.




Existuje nějaká ochrana?

 

Očkování v současné době není k dispozici. Prevencí jsou chovatelská opatření. Ta spočívají v odběru koťat ze zdravých chovů, důkladné desinfekci prostor, ve kterých se pohybovala nakažená kočka,...

 

Možností je také již zmíněný imunologický test (prováděný z krve), který u malých koťat potvrdí to, že se nikdy nesetkala s virem ze skupiny, do níž patří i virus způsobující FIP.

 

 



Pro ilustraci Vám na závěr nabízíme několik fotografií u nás léčeného pacienta s FIP.

 

Žluté zbarvení oční spojivky, sliznice dutiny ústní a vnitřní strany ušního boltce je typické pro žloutenku.

DSC07668 oko.JPG

 

DSC07672 tlama.JPG

 

DSC07673 ucho.JPG

 

Zde je patrné typické nebolestivé zvětšení dutiny břišní vlivem tvořícího se výpotku.

DSC07675 břicho.JPG

 

Žlutý výpotek získaný punkcí z hrudníku.

DSC07679 výpot.JPG

 

 

 

 

 


Veterinární klinika Průhonice: INFEKČNÍ PERITONITIDA KOČEK (FIP)

A A A