KONTAKTY A ORDINAČNÍ HODINY
TELEFON:
267 750 311
MOBIL:
605 264 460
KONTAKTY A ORDINAČNÍ HODINY
TELEFON:
267 750 311
MOBIL:
605 264 460
Kastrace feny
Jste-li majiteli fenečky, jistě jste někdy uvažovali o kastraci. V následujícím článku Vám nabídneme shrnutí výhod a nevýhod tohoto zákroku a také krátký obrazový popis průběhu operace.
Výhody
Snížení rizika tvorby nádorů mléčné žlázy
Pokud je kastrace provedena u fenky ještě před prvním háráním (tato metoda je často využívána v USA), je riziko tvorby těchto nádorů naprosto minimální. Problém je ale v tom, že mentálně zůstane fenka štěnětem. I z tohoto důvodu doporučujeme kastraci po prvním hárání. Fenka už je v té době psychicky dospělá a riziko tvorby nádorů mléčné žlázy je také sníženo.
Prevence pyometry (zánětu dělohy)
Pyometra je u většiny fen život ohrožující stav. Objevuje se obvykle v období 2-9 týdnů po hárání. V období hárání a těsně po něm totiž v těle nastává několik změn, které v kombinaci mohou usnadnit vznik zánětu v děloze. Příčinami tedy jsou hormonální dysbalance, snížená imunita, otevřené porodní cesty a zvýšená děložní sekrece.
Kastrovaná fenka jednak nehárá a navíc je jí při kastraci obvykle odstraněna i děloha, tudíž zánět nemá kde vzniknout.
Zabránění nežádoucímu nakrytí
Při kastraci jsou fence odstraněny vaječníky a obvykle i děloha, nakrytí je proto nemožné.
Prevence falešné březosti
Takzvaná falešná březost se u některých fen objevuje po hárání. Imituje skutečnou březost a především následnou péči o štěňata. Fenka se chová jinak než obvykle, může “adoptovat” některou z hraček a chovat se k ní jako ke štěněti, obvykle začne být aktivní i mléčná žláza a naplní se mlékem.
To bývá obvykle největší problém, neboť mléko, které ve žláze zůstává, může vyvolat někdy i hodně závažný zánět. Ten je pak třeba léčit.
Nevýhody
Inkontinence
Nechtěný únik moči se ojediněle objevuje po kastraci zejména u fen větších plemen. Důvodem je snížená funkčnost hladkosvalového svěrače močové trubice. Tento stav se ale dá uspokojivě léčit podávání speciálního sirupu.
Obezita
Fenka je po kastraci obvykle klidnější, navíc i hormonálně funguje jinak. Oba tyto faktory mohou přispět ke vzniku obezity. V žádném případě ale fenka nebude přibírat tzv.”ze vzduchu”. Jako prevence stačí rozumná úprava krmné dávky a dostatečný pohyb.
Jak kastrace probíhá
Kastrace je obvykle prováděna jako ovarihysterektomie, což znamená, že jsou fence odebrány jak vaječníky, tak i děloha. Stejně jako před každou operací je nutná hladovka, po operaci standardní pooperační péče, která spočívá zejména v domácím podávání antibiotik a v nošení ochranného límce, aby nedošlo k rozlízání rány. Za cca 10 dní jsou odstraněny stehy.
Vlastní průběh operace ilustrují následující snímky.
Poté, co je fenka uvedena do celkové anestezie, je operační pole pečlivě oholeno...
...ošetřeno desinfekčním mýdlem...
...a poté desinfekcí ve spreji.
Poté je přiložena sterilní ochranná operační rouška.
Řez je veden za pupkem ve střední linii břicha, kde se poté rána snadněji hojí. K řezu je použit kauter, který zároveň mírně spálí cévy v místě řezu a minimalizuje tak krvácení.
Děloha je spolu s vaječníkem vtažena do operační rány a vstřebatelným šicím materiálem je podvázán jeden roh děložní spolu s vaječníkem.
Po podvázání je děložní roh odstřižen, před odstřižením je použit kauter pro minimalizaci krvácení.
Stejný postup je zopakován i u druhého rohu děložního.
Poté je do operační rány vtaženo tělo děložní...
… a rovněž je podvázáno vstřebatelným šicím materiálem a následně odstřiženo.
Šití se provádí standardně ve třech vrstvách, t.j. břišní stěna, podkoží a kůže. Kožní stehy musí být za 10 dní vyjmuty.
Sešitá rána je očištěna, ošetřena tekutým desinfekčním obvazem a náplastí.
Jakékoliv další dotazy Vám rádi zodpovíme.